13. februára 2023 NovinkyPoradňaSOFTELLO pomáha
Ako ukladať novorodenca do postieľky?
Veľa ľudí vníma ukladanie bábätka do postieľky ako akúsi banalitu. Opak je však pravdou. Ide o mimoriadne podstatnú vec, ktorú by ste rozhodne nemali podceniť. Nesprávna poloha totiž môže spôsobiť náhle úmrtie dieťatka a veľa ďalších problémov. Na ktoré veci by ste si mali dávať pozor?
Prečo je poloha spánku novorodenca dôležitá?
Je pochopiteľné, že novorodenec po pôrode zvykne grckať zvyšky plodovej vody. Tej sa mohol napolykať práve počas pôrodu. Novorodenec častejšie grcká aj materské mlieko. Dôvodom je, že jeho žalúdok je výrazne menší a rýchlejšie sa tak dokáže presýtiť. Preto je dôležité, aby ste novorodenca do postieľky ukladali správne. V tomto prípade platí, že hlavička novorodenca by mala byť vyššie ako sú nožičky. Zabránite tak riziku dusenia.
Čo je to SIDS? Ide o syndróm náhleho úmrtia dojčaťa. K tomuto stavu dochádza počas spánku, pričom mu nepredchádzajú žiadne zjavné symptómy. Príčina vzniku SIDS dosiaľ ešte nie je známa, no predpokladá sa, že tento syndróm je spojený s poruchou vnútornej činnosti ucha. Jednoducho povedané, dieťa sa nezobudí vo chvíli, kedy začne mať problémy s dýchaním. Chyba môže byť tiež v činnosti dvoch oblastí mozgu, ktoré majú za úlohu prehĺtanie a dýchanie.
Naša rada: Ak chcete zabrániť SIDS, mali by ste novorodenca uložiť v polohe na chrbte. Poloha na brušku alebo na boku zvyšuje riziko vzniku tohto nebezpečného syndrómu. V postieľke by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré by mohli sťažiť dýchanie a tiež je dôležitý výber vhodného matracu.
Spánok novorodenca na brušku
Poloha novorodenca na brušku počas spánku je veľmi nebezpečná. Zvyšuje totiž riziko vzniku SIDS. V niektorých prípadoch je však práve táto poloha odporúčaná. Aké sú jej výhody a nevýhody?
Výhody:
· Poloha na brušku je vhodná pre deti s ťažkým refluxom alebo malformáciami horných dýchacích ciest
· Dokáže posilňovať svalstvo novorodenca
Nevýhody:
· Táto poloha môže spôsobiť tlak na čeľusť dieťaťa
· Novorodenec nemusí mať dostatok čerstvého vzduchu
· Dieťa môže vdychovať mikróby z matraca
· Bábätku hrozí udusenie
Spánok novorodenca na boku
Aj pri polohe novorodenca na boku platí, že sa zvyšuje riziko vzniku SIDS. Ak dieťatko uložíte na bok, pravdepodobne sa aj tak samé otočí na chrbát alebo na bruško.
Výhody:
· Poloha na boku môže byť pre novorodenca bezpečná v prípade, že ho uložíte správne
· Ak má vaše dieťa ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spojené so zvýšenou tvorbou hlienu, poloha na boku môže byť nápomocná
Nevýhody:
· Nevýhodou polohy novorodenca na boku je najmä to, že sa počas spánku môže samovoľne pretočiť a zvýšiť tak riziko vzniku SIDS
Spánok novorodenca na chrbte
Za najviac bezpečnú polohu počas spánku novorodenca je považovaná tá na chrbte. V tomto prípade nehrozí udusenie ani vznik SIDS.
Výhody:
· Znižuje riziko vzniku SIDS
· Uvoľňuje dýchacie cesty
· V tejto polohe obvykle spia deti najdlhšie a najlepšie
Nevýhody:
· Ak sú bábätká polohované len na chrbte, vzniká aj riziko ,,zležania hlavičky“. To znamená, že sa dieťatku nevyvíjajú správne lebečné kosti.
Na čom by mal novorodenec spať?
Pri novorodencoch je odporúčané, aby ste ich mali neustále pri sebe a pod dohľadom. Výborným riešením je jednoduchá postieľka s mriežkou, pričom najlepšou voľbou je tvrdší matrac. Pri mäkkom matraci totiž hrozí, že dieťatku sa do neho zaborí hlava a narastie riziko zadusenia. Vysoký komfort počas spánku zaistí novorodencovi aj hniezdo. Dobrou alternatívou sú tiež mantinely, ktoré zabezpečia vášmu bábätku maximálnu bezpečnosť.
Zopár rád na záver
- Ak chcete dopriať novorodencovi upokojenie, používajte zavinovačky
- Dieťatko dokáže ukľudniť aj používanie cumlíka
- Z postieľky odstráňte všetky predmety, ktoré by mohli sťažiť dýchanie
- Ideálna teplota v miestnosti pre spanie bábätka je 16 – 20 stupňov Celzia
Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho na sociálnych sieťach ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Dátum publikovania článku: 13. februára 2023